Elmacıpazarı Güllüoğlu Hakkında

Baklava ile bu denli özdeşleşmiş olan Güllüoğlu sadece bir marka, bir firma ismi değil; aynı zamanda bir aile ismidir de. Gaziantepli Güllüoğlu ailesi beş kuşaktır (ve şimdi 6. kuşağın ilk üyesi Cevdet Güllü'yle) babadan oğula aktararak sürdürdüğü baklavacılık mesleğinde bir asrı geride bırakmanın mutluluğu içinde. 1871 yılında Gaziantep'te Güllü Çelebi tarafından ilk baklava üretimini gerçekleştiren Güllüoğlu ailesi, hala Gaziantep'te üretimine devam etmektedir.

 

Büyük emek ve özenle hazırlanıp sunulan Baklavacı Güllüoğlu Mahmut Güllü tatlılarının en büyük sırrı; 135 yıldır babadan oğula aktarılan bilgi, deneyim, işe duyulan saygı ve titizliktir. Bunlar baklava yapımının her kademesinde kendisini göstermektedir. Harran ovasının buğdayından elde edilen unu, Gaziantep'in fıstığı ve Şanlıurfa bölgesinin sadeyağı; baklavanın vazgeçilmez bu üç unsuruve kullanılan hammaddelerin kalitesi baklava ustalarının maharetiyle birleşince ortaya Elmacıpazarı Güllüoğlu lezzet farkını çıkartmaktadır.

 

Elmacı Pazarı'nın geçmişi 250 yıl önceye dayanıyor. Elmacı Pazarı ismi de daha önce bu pazarda sadece elma ve armut satılmasından kaynaklanıyor. O zamanlar elmalar teneke ile cam bölme arasında müşteriye sunulurmuş. Elma ise fiyatının yüksek olması nedeniyle sadece hasta ziyaretlerine götürülürmüş. Fiyatının yüksek olması nedeniyle pazarda elma tane ile satılırmış. Pazar esnafı, Elmacı Pazarı'nda artık pahalı elma satılmadığını söylüyor. Esnaf, şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka pazara uğradığını anlatıyor. Tur şirketleri ile şehre gelen yerli turistlerin de pazarı ziyaret ettiğini söyleyen esnaf, pazar esnafının yaz aylarını hareketli geçirdiğini belirtiyor.

 

Gaziantep'in en eski alışveriş merkezlerinden biri olarak bilinen Elmacı Pazarı, gurbetçilerin geldiği zamanlarda hareketli günler yaşıyor. Avrupa'da yaşayan ve Türkiye'ye tatil için gelen gurbetçi vatandaşların dönüş yolculuğu öncesi yaptığı alışveriş ise esnafın yüzünü güldürüyor. Elmacı Pazarı'ndan alışveriş yapanlar arasında gurbetçilerin yanı sıra yerli ve yabancı turistler de bulunuyor.